Kolesterooli tase
Kõrge kolesterooli tase veres on mitmete südame-veresoonkonna haiguste riskifaktoriks. Sellisteks haigusteks on näiteks südamelihase infarkt ja insult.
Enamikul juhtudest ei kaasne LDL-kolesterooli tõusuga mingeid tuntavaid kaebusi. Kahjuks pööratakse kõrgele LDL-kolesterooli tasemele tähelepanu alles siis, kui tekib valu rinnus, jalgades või tõsine haigus nagu südamelihase infarkti või insult.
LDL-kolesterooli ehk “halva” kolesterooli langetamine on vajalik selleks, et südamelihase infarkti ja insulti ära hoida.
Terve inimese kolesterooli taseme eesmärk
- Üldkolesterool alla 5 mmol/l
- LDL-kolesterool ehk halb kolesterool alla 3 mmol/l
- HDL-kolesterool ehk hea kolesterool meestel üle 1,0 mmol/l, naistel üle 1,2 mmol/l
Kui soovite saada teada enda kolesterooli taset, siis lugege lähemalt sisulehte kolesterooli mõõtmisest. Kui teie kolesterooli on varasemalt mõõdetud, siis leiate tulemused Terviseportaalist.
Kui olete saanud teada, et teie üld- või halva kolesterooli tase ületab eesmärkväärtust, siis pidage nõu oma perearstiga. LDL- ehk “halva” kolesterooli taset saab alandada tervisliku elustiiliga (tervislik toitumine, regulaarne kehaline aktiivsus). Kui elustiili muutmine ei ole piisav, siis on võimalik alustada kolesterooli alandavat ravi.
Kõrge LDL-kolesterooli tase võib olla põhjustatud ka pärilikust haigusest nimega perekondlik hüperkolesteroleemia.
Riskigruppi kuuluvate inimeste kolesterooli taseme eesmärk
Südame-veresoonkonna haiguste riskigruppi kuuluvad inimesed, kellel on näiteks olemasolev südamehaigus või eelnev südameinfarkt, kõrgenenud vererõhk või vererõhku alandavad ravimid, diabeet (suhkruhaigus) või eeldiabeet. See riskifaktorite loetelu ei ole täielik.
LDL-kolesterooli eesmärk sõltub olemasolevatest haigustest ja riskiteguritest. Näiteks infarkti või insulti põdenutel on LDL-kolesterooli eesmärkväärtus alla 1,4 mmol/l. Diabeetikutel on LDL-kolesterooli eesmärkväärtus 2,6 mmol/l või isegi madalam.
Enda LDL-kolesterooli eesmärkväärtuse saate küsida teid ravivalt arstilt.
- Mach F, Baigent C, Catapano AL, et al. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk [published correction appears in Eur Heart J. 2020 Nov 21;41(44):4255]. Eur Heart J. 2020;41(1):111-188. doi:10.1093/eurheartj/ehz455
- SYNLAB Eesti. Laboriteatmik. Referentsväärtuste tabel. Kasutatud 12.2024. https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/referentsvaartused/