Kolesterooli alandavad ravimid
LDL- ehk “halva” kolesterooli taset saab alandada tervisliku elustiiliga, aga mõnikord sellest ei piisa ja peab alustama LDL-kolesterooli alandavat ravi. See on vajalik selleks, et hoida ära LDL- kolesterooli kuhjumisest põhjustatud naastude teket ehk “lupjumist” veresoonte seintes, mis ravita võib viia eluohtliku südamelihase infarkti või ajuinsuldi tekkimiseni.
Juhul kui inimene juba on põdenud südamelihase infarkti või insulti, siis ravi on vajalik uue infarkti või insuldi ära hoidmiseks või edasi lükkamiseks. Ainult elustiili muutusest sel juhul ei piisa. Samuti enamikul suhkruhaigetest ehk diabeetikutest peab olema raviskeemis LDL-kolesterooli alandav ravi.
Esimeseks valikuks on tablettravi (statiin, esetimiib). Juhul kui tablettraviga ei saavutata LDL-kolesterooli eesmärki, lisatakse raviskeemi süstitav ravim. Tihti peabki patsient võtma mitut kolesteroolitaset alandavat ravimit korraga, et saavutada ravi eesmärk. Enamasti on ravi kolesterooli alandavate ravimitega elukestev ja tabletti peab võtma iga päev.
Peamised kolesterooli alandavad ravimid:
- Statiinid – Statiinid on kõige sagedamini kasutatud LDL- ehk “halba” kolesterooli alandavad ravimid, mida manustatakse tabletina. Nad takistavad kolesterooli tootmist maksarakkudes ja kõrges doosis statiinid alandavad LDL-kolesterooli taset umbes 50%. Kõige sagedamini kasutatakse atorvastatiini ja rosuvastatiini, sest nende kolesterooli alandav toime on kõige tõhusam.
- Esetimiib – Esetimiibi kasutatakse siis, kui statiinist ei piisa LDL-kolesterooli eesmärkväärtuse saavutamiseks. Seetõttu on olemas ka kombinatsioonpreparaadid, mille ühes tabletis on nii statiin kui esetimiib. Esetimiibi manustatakse tabletina ja see takistab kolesterooli imendumist soolestikust. Enamuse meie kehas olevast kolesteroolist toodab maks ja väiksem osa imendub toiduga, mistõttu esetimiibi toime on nõrgem kui statiinidel ning enamasti langetab esetimiib LDL-kolesterooli taset veel 15%-20% lisaks statiinile.
- Süstitavad ravimid (evolokumab, alirokumab, inklisiraan) - Süstitavaid ravimeid kasutatakse juhul kui statiinist ning esetimiibist ei piisa LDL-kolesterooli eesmärkväärtuse saavutamiseks. Need aitavad maksarakkudel liigset LDL-kolesterooli vereringest eemaldada. Süstitavaid ravimeid manustatakse nahaaluse süstina iga kahe nädala tagant või harvem ning nad alandavad LDL-kolesterooli taset lisatuna statiinile (ja esetimiibile) veel 50-60%.
Kasutades kõiki kolme raviklassi korraga on võimalik alandada LDL- ehk “halva” kolesterooli taset 85% võrreldes LDL-kolesterooli algtasemega. Näiteks kui sinu LDL-kolesterooli algväärtus on 4 mmol/l, siis kõiki ravimeid kasutades on võimalik jõuda 0,6 mmol/l-ni.
Täpsemat infot kolesterooli alandavate ravimite kohta saate küsida enda raviarstilt.
- Mach F, Baigent C, Catapano AL, et al. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk [published correction appears in Eur Heart J. 2020 Nov 21;41(44):4255. doi: 10.1093/eurheartj/ehz826]. Eur Heart J. 2020;41(1):111-188. doi:10.1093/eurheartj/ehz455
- Getting treatment. Heart UK. Kasutatud 10.2024. https://www.heartuk.org.uk/getting-treatment/treatment-intro
- Müüdud ravimid diagnoosi ja arsti eriala lõikes. Tervisekassa. Kasutatud 10.2024. https://www.tervisekassa.ee/muudud-ravimid-diagnoosi-ja-arsti-eriala-loikes