Kui soovite teada saada oma kolesterooli taset, siis üks võimalus selleks on pöörduda kolesterooli mõõtmiseks enda perearsti poole, kes vajadusel mõõdab teie kolesterooli taset.

Teine võimalus kolesterooli mõõtmiseks on iseseisvalt pöörduda usaldusväärsesse laborisse (Meliva, SYNLAB). Sellisel juhul tasute analüüside eest ise. Suuremates laborites ei ole enamasti vaja ka eelnevalt registreerida.

Vereanalüüsi tulemused kantakse Terviseportaali, kust vajadusel saab teie raviarst analüüsitulemusi vaadata.

Mõõda kindlasti LDL- ehk “halba” kolesterooli

Kolesterooli mõõtmine annab rohkem kasulikku infot, kui mõõdetakse LDL- ehk “halba” kolesterooli. LDL-kolesterooli võib mõõta üksikanalüüsina või osana paketist, milles on ka teised kolesteroolinäitajad. Sellised paketid on näiteks SYNLABi meditsiinilabori “Kolesteroolipakett” ja Meliva kliiniku “Vere kolesteroolipaneel”.

Miks ei piisa ainult üldkolesterooli mõõtmisest?

Ainult üldkolesterooli taseme põhjal ei ole võimalik südameveresoonkonna haiguste riski hinnata. Riski saab hinnata LDL- ehk “halva” kolesterooli taseme põhjal, mistõttu igaüks peaks teadma just oma LDL-kolesterooli taset.

Kolesteroolitaseme eesmärk

LDL- ehk “halva” kolesterooli eesmärk võib erinevatel inimestel oluliselt erineda, sest see sõltub olemasolevatest haigustest ja riskiteguritest. Näiteks infarkti või insulti põdenutel on LDL-kolesterooli eesmärkväärtus alla 1,4 mmol/l ning diabeetikutel on LDL-kolesterooli eesmärkväärtus 2,6 mmol/l või isegi madalam. Ainult terve inimese LDL-kolesterooli eesmärkväärtus on 3 mmol/l.

Oluline on teada, et laborid esitavad normväärusena ainult terve inimese eesmärkväärtuse, mis on LDL-kolesterooli puhul <3 mmol/l ning ei võta arvesse teie haigusi ega riskitegureid.

Kõige paremini oskab teie LDL-kolesterooli eesmärkväärtuse öelda teie raviarst, võttes arvesse teie kõiki riskifaktoreid ja üldist tervislikku seisundit.

Lisaks LDL-kolesteroolile võidakse teil mõõta teisi kolesteroolinäitajaid, mille eesmärkväärtused on nähtavad analüüsi vastusel.

Kus saab kolesterooli taset mõõta?

Kolesterooli mõõtmist tasulise teenusena pakuvad näiteks järgmised teenusepakkujad:

Viited:
  1. SYNLAB Eesti. Laboriteatmik. Referentsväärtuste tabel. Kasutatud 09.2024. https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/referentsvaartused/

  2. Mach F, Baigent C, Catapano AL, et al. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk [published correction appears in Eur Heart J. 2020 Nov 21;41(44):4255]. Eur Heart J. 2020;41(1):111-188. doi:10.1093/eurheartj/ehz455